eKiosk

Program został przygotowany do wyświetlania treści na telewizorze dotykowym pełniącym funkcję eKiosku.
Aplikacja uruchamia się na pełnym ekranie blokując dostęp do menu systemowego/pulpitu, treści pobierane są ze wskazanej w pliku konfiguracyjnym strony HTML.
Program używa domyślnej przeglądarki internetowej zainstalowanej w systemie, jednak narzucając swój interface ogranicza dostęp użytkownikowi do wszelkich opcji przeglądarki (ulubione, konfiguracja itp).
Aplikacja została napisana w języku C++ i frameworku Qt wersja 5.7 dla systemu operacyjnego Linux (Debian/Ubuntu) w wersji 64bitowej.

eKiosk – komunikacja między modułami

 

eKiosk na telewizorze dotykowym w Zespole Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku-Białej

 

Instalacja w systemie Linux Debian

Po pobraniu aplikacji z repozytorium należy jako root wejść w linii poleceń do folderu w którym znajduje się pobrana paczka deb i ją zainstalować za pomocą dpkg.
Plik konfiguracyjny kiosku znajduje się  w lokalizacji /etc/kiosk/config.ini i po ukończeniu instalacji uruchamiany jest edytor nano gdzie można dokonać zmian ustawień.

Do działania aplikacji wymagane jest Qt w wersji 5.7 z dodatkiem WebEngines.

Home – domyślna strona startowa
ticks – ile wielokrotności 10 sekund aplikacja ma czekać by zamknąć w razie bezczynności przeglądaną stronę i wrócić automatycznie na stronę główną (domyślnie 2 oznacza 20sekund, 0 oznacza wyłączenie tej opcji).


Konfiguracja kiosku

Aplikacja jest gotowa do uruchomienia Programy->Internet->eKiosk. Jej wyłączenie za pomocą klawiatury to kombinacja klawiszy ctrl+F4.

 


Aplikacja Kiosk wyświetlająca stronę NoweEnergie.org

 

Konfiguracja systemu

Założeniem eKiosku było, że aplikacja będzie uruchamiać się bez żadnej interwencji użytkownika (logowanie itp.) zaraz po uruchomieniu urządzenia. W związku z tym, należy uaktywnić automatyczne logowanie w GDM, edytując plik /etc/gdm/custom.conf wpisując w sekcji daemon:

[daemon]
AutomaticLoginEnable=True
AutomaticLogin=username

Gdzie “username” jest loginem użytkownika w systemie, który ma zostać automatycznie zalogowany do Gnome.

Kolejnym krokiem jest dodanie aplikacji Kiosk, by ta startowała automatycznie po zalogowaniu. Po wejściu w menu Programy->Dostrajanie

należy dodać ją do aplikacji startowych.

 

Dodatkowo warto zainstalować dodatek dla Gnome “Disable Gestures“, który uniemożliwi “złapanie” aplikacji kilkoma palcami i odsłonięcia pulpitu (mimo jej uruchomienia w pełnym ekranie).

Odnośniki

Wersja dla Linux Debian 64bit: