TIO – prosty terminal TTY
Informacje
Aplikacja TIO została stworzona przez Martina Lunda i jest udostępniona na licencji GNU General Public License, co daje możliwość modyfikowania jej źródła przez innych programistów i wydawania własnej wersji programu. Jest to aplikacja konsolowa terminala TTY dla systemu Linux. Jest to bardzo przydatny program, gdy chcemy nawiązać komunikację np. z mikrokontrolerem podłączonym przez przejściówkę USB-UART lub przez port COM do komputera. Aplikacja w oryginale nie dawała możliwości dodania na końcu wysyłanego komunikatu znaku końca linii. Jest to w wielu rozwiązaniach bardzo przydatne, by mikrokontroler mógł rozpoznać koniec transmisji danych. Wprowadzona modyfikacja polega na dodaniu tej funkcjonalności.
Instalacja w systemie Linux Debian
Zmodyfikowaną wersję programu udostępniłem w postaci pakietu deb, co upraszcza instalację w systemie Linux Debian (i pochodnych, jak np. Ubuntu). Paczka jest dostępna w repozytorium i po jej pobraniu w następnie wejściu w konsoli do lokalizacji w której się znajduje można dokonać instalacji (będąc zalogowanym jako root):
dpkg -i tio*
Po podłączeniu Arduino lub innego mikrokontrolera bądź przejściówki USB-UART w systemie pojawia się urządzenie w postaci pliku, zwykle: /dev/ttyUSB0
Jednak prawa do tego pliku ma tylko root i może to być uciążliwe z uwagi na konieczność uruchamiania programu TIO z poziomu roota. Można jednak dokonać pewnej modyfikacji, by podłączane urządzenie tego typu zawsze było dostępne dla wszystkich użytkowników. W tym celu należy z poziomu root wydać polecenie:
sudoedit /etc/udev/rules.d/50-ttyusb.rules
A następnie dodać wpis:
KERNEL==”ttyUSB[0-9]*”,NAME=”tts/USB%n”,SYMLINK+=”%k”,GROUP=”uucp”,MODE=”0666″
Obsługa programu
By uruchomić TIO należy wywołać go z konsoli z podaniem lokalizacji pliku tty. Przykładowo:
tio /dev/ttyUSB0
Program uruchomi się z domyślnymi ustawieniami, czyli dane będą wysyłane bez informacji i końcu linii, baudrate 115200 bps, databits 8. flow none, stopbits 1, parity none, opóźnienie wysłania 0 ms, bez logowania do pliku. Opcje te można zmodyfikować dodając odpowiednie parametry przy wywołaniu programu:
- -e –endline yes|no
- -b –baudrate
- -d –databits 5|6|7|8
- -f –flow hard|soft|none
- -s –stopbits 1|2
- -p –parity odd|even|none
- -o –output-delay
- -n –no-autoconnect
- -l –log
- -v –version
- -h –help
Przykładowe wywołanie programu z modyfikacją prędkości transmisji danych na 9600 bps oraz dodaniem informacji o końcu linii będzie wyglądać następująco:
tio /dev/ttyUSB0 -b 9600 -e yes
Odnośniki
Wersja dla Linux Debian:
Linki: