MD5checker

Informacje

MD5 jest algorytmem kryptograficznym będącym funkcją skrótu. Z dowolnej długości ciągu danych generuje 128 bitowy skrót który może informować o integralności danych.

Wiele repozytoriów podaje MD5 plików. Po ich pobraniu, by potwierdzić, że nie doszło do ich zmiany w trakcie przesyłu należy wygenerować skrót MD5 i sprawdzić czy jest identyczny z oczekiwanym.

Mimo iż MD5 może być złamane i jest możliwe stworzenie pliku o innej zawartości, którego skrót będzie identyczny z innym plikiem zabezpieczenie to wciąż w wielu zastosowaniach uważane jest za wystarczające.

Aplikacja MD5checker służy do wygenerowania skrótu MD5 pliku i porównania go z oczekiwanym. Została napisana w języku C++ i frameworku Qt dla systemu operacyjnego Linux (Debian/Ubuntu). Przeznaczona jest dla 64bitowych wersji systemu.

Instalacja w systemie Linux Debian

Pobrany pakiet DEB dla 64 bitowej wersji systemu (odnośnik na dole strony) należy zainstalować (z poziomu root) poleceniem:

dpkg -i MD5checker_1_amd64.deb

Odinstalowanie programu następuje po wydaniu polecenia:

dpkg –remove MD5checker

Obsługa programu

Po uruchomieniu zostaje wyświetlone okno programu. Należy kliknąć przycisk “Open File” a następnie wybrać plik którego MD5 ma zostać wygenerowane. MD5 pliku zostaje wyświetlone w polu “MD5 file”, natomiast w celu automatycznego porównania go z oczekiwanym MD5 należy wkleić go w pole “Compare”. Program automatycznie poinformuje o wyniku.

 

 

Odnośniki

Wersja dla Linux Debian: