Facebook   youtube   RSS

Aktualizacja: 2003-08-08

Waterdrop Electrostatic Generator

Czy uważasz, że elektryczność i woda nie maja nic wspólnego? To urządzenie wytwarza elektryczność z wolno kapiących kropel wody. Uzyskuje się wysokie napięcia ale dość mało amperów. Poniższy diagram opisuje wersje urządzenia, które można zbudować z lejka, miseczek (okrągły kształt z dużą dziurą na środku). By sprawdzić czy urządzenie działa wystarczy przyłożyć do wyjścia napięcia neonówkę (będzie mrugać). Urządzenie wywołuje szumy w radiu, odchyla paski bibuły oraz potrafi zasilić silnik elektrostatyczny

Rysunek powyżej przedstawia schemat ustawienia podzespołów. Do budowy można użyć plastiku Tupperware, metalowych misek oraz dowolnego źródła wody. Ta wersja została wyposażona w "kolektor deszczu" co poprawia pracę urządzenia. Woda dostarczana jest w małych ilościach tak by swobodnie mogła "przekapywać" przez kolejne elementy urządzenia. Można także dwie miski podłączyć do ziemi tak by każda z osobna indukowała przeciwległy ładunek, możesz je również podłączyć każdą z osobna. Krople powinny padać na brzegi misek, natomiast do ich łączenia mogą okazać się przydatne krokodylki. Uwaga: "plus" i "minus" został oznaczony jedynie symbolicznie.

Ekran może zostać wykonany w kształcie miseczek lub lejków z metalu. Tak by woda spadającej w dół spływała po ekranie prostopadle do niego. W przypadku gdy woda będzie spływała solidnym strumieniem, kolektor się rozładuje i urządzenie przestanie działać. Dobrym kształtem ekranu jest niegłęboki stożek.

Solidnie i równe ekrany w kształcie stożków, muszą zostać ustawione w pionie równo jeden pod drugim.

Elektryczna taśma klejąca utrzyma ekran w odpowiednim miejscu miseczki. Metalowy ekran musi być połączony z metalową miseczką.

WEG schemat połączeń elektrycznych

Całe urządzenie prototypowe może być zawieszone za pomocą linki na ryby pod sufitem, albo w dowolny inny sposób. Na górze kolektor może być z metalu, albo plastiku, ewentualnie można użyć rynienki dachowej, albo węża gumowego itp. Zaopatrzenie w wodę ma być takie by się nie przelewała z lejków. W przypadku miseczek i lejków z małym otworkiem należy dawkować ilość napływającej wody tak by napływające krople z lejka i misek, nie przerywały strumienia kropli wewnątrz induktora. Jeśli strumień jest zbyt długi lub krople przerywają przepływ, induktor nie może naładować kropli i urządzenie nie działa. Jeśli metalowe lejki są zbyt drogie, można spróbować zrobić je z małej miseczki z wywierconą dziurką w środku. Sześć dziurek, w kole, 2cm od siebie zapobiega łączeniu się strumieni. Plastikowe miseczki są podłączone do minusa (ziemi)
Podpory na których będą stały lub zwisały miseczki (np. żyłka na ryby) muszą być zrobione z dobrego izolatora.

Wyślij komentarz